آموزش زبان برنامه نویسی کاتلین

آموزش زبان برنامه نویسی کاتلین

کاتلین چیست؟

کاتلین نام زبان برنامه نویسی بسیار دوست داشتنی است که شرکت جت برینز از سال 2011 شروع به توسعه این زبان برنامه نویسی کرد.تا سال 2017 کمتر کسی نام زبان برنامه نویسی کاتلین را شنیده بود،اما در مراسم گوگل IO17 شرکت گوگل زبان برنامه نویسی کاتلین را به عنوان زبان دوم و رسمی توسعه اپ برای سیستم عامل اندروید قرار داد.

بعد از معرفی رسمی گوگل از کاتلین محبوبیت این زبان برنامه نویسی بسیار بالا رفت و بخاطر قابلیت های خوب این زبان برنامه نویسی،بسیاری از برنامه نویسان جاوا به کاتلین کوچ کردند و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که از این تغییر راضی نباشد.

در گذشته هرکسی دوست داشت برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرد،به صورت نیتیو باید زبان جاوا را یاد می گرفت،با تمامی سختی های این زبان برنامه نویسی محبوب کنار می آمد تا وارد دنیای برنامه نویسی اندروید میشد اما حالا انتخاب به مراتب راحت تر و جدیدتری به اسم کاتلین داریم که کدهای ما خوانایی بسیار بالایی دارد و می توانیم از ویژگی های یک زبان مدرن و جدید در برنامه نویسی اندروید استفاده کنیم.

در زبان کاتلین نسبت به زبان جاوا طبق ادعای شرکت سازنده شما 60 درصد کد کمتری می نویسید و اگر برنامه نویس جاوا باشید و به سراغ کاتلین بیایید دقیقا متوجه این حرف می شوید.

یکی دیگر از ویژگی های زبان کاتلین که آن را محبوب می کند،سادگی این زبان برنامه نویسی است که به شما کمک می کند خیلی سریع سینتکس این زبان برنامه نویسی را درک کنید و شروع به انجام پروژه با آن کنید.

خیلی از دوستان به اشتباه تصور می کنند که زبان برنامه نویسی کاتلین فقط محدود به توسعه اپ برای سیستم عامل اندروید است.اما،این تصور کاملا اشتباه است،شما در هر جایی که قبلا از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده می کردید،حالا می توانید از زبان برنامه نویسی کاتلین استفاده کنید.

برای مثال شما می توانید در سمت سرور،دسکتاپ و موبایل از زبان برنامه نویسی کاتلین استفاده کنید.

از آنجایی که زبان برنامه نویسی کاتلین بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می شود،شما در این زبان برنامه نویسی هیچ محدودیتی ندارید و می توانید از تمامی لایبرری ها و فریمورک های زبان جاوا در زبان کاتلین استفاده کنید.چون زبان برنامه نویسی کاتلین به صورت صد در صدی با زبان برنامه نویسی جاوا هماهنگ است.

در این دوره آموزشی در سایت حالا آی تی قصد دارم که زبان برنامه نویسی کاتلین را از ابتدا تا انتها به شما دوستان عزیز آموزش دهم با ویژگی های جذاب زبان برنامه نویسی کاتلین آشنا شوید و از آن در پروژه های خودتان استفاده کنید.پس با حالا آی تی همراه باشید.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code